AKG területmérés GPS segítségével
„A Földterületek GPS területmérése - tekintettel az új AKG előírásokra" |
Az AKG területazonosítási kérelmek mérésére GPS-el a TopCon GMS2 eszköz javasolt.
A lehetőségekről, az AKG területazonosítás GPS vonatkozásairól, és a mérési jegyzőkönyvről tartottam egy előadást Kecskeméten, Kállai Imre szaktanácsadó felkérésére.
|
„A földterületek GPS területmérése - tekintettel az új AKG előírásokra"
című előadásban az alábbiakra kerestük a választ:
A GPS területmérés rendszere, fogalmai
* Milyen alkotóelemekből áll a terepi térinformatikai rendszer?
/műholdak, sugárzott jelek, vevők, szoftverek, stb./
* Melyek a mérés során gyakran használt fogalmak, azok a hétköznapi szóhasználat szerint mit jelentenek?
/frekvencia jel, GPS jel, Koordináták, EOV, stb./
A GPS mérés gyakorlati végrehajtása, befolyásoló tényezői
* Hogyan történik a szakszerű területfelmérés a gyakorlatban? Honnan és mit kell „látnia” a GPS felmérő készüléknek? / gyalog vagy gépkocsival is lehet, stb./
* Milyen pontokon kell GPS felmérést végezni egy adott földterületen? Hogyan kell meghatározni a nem egyenesvonalú határral rendelkező földterület koordinátáit? /kanyarodó, vagy cikk-cakkos határvonal/
* Mi a szerepe a táblánkénti egy törésponton leállított jelzőkarónak? Hol célszerű ennek a helyét meghatározni? Mi a következménye, ha ez eltűnik?
* Mik a pontos mérés alapfeltételei, milyen tényezők befolyásolhatják a GPS mérések pontosságát? / műhold pozíciója, időjárási tényezők, zavaró sugárzás, stb./
AKG mérési jegyzőkönyv készítése, az adatok rögzítése
* A GPS területmérési adatokból ki, és hogyan készíti el a mérési jegyzőkönyvet? (A Digiterra Explorer szoftverrel bárki elkészítheti!)
* Készít-e a AKG GPS mérési jegyzőkönyvhöz olyan térképet is, amely megmarad a gazdálkodónál, a területek későbbi beazonosításának segítéséhez?
/ a következő öt évben erre szükség lehet/
* A terepi GPS mérés adatainak és eredményének rögzítése hogyan és hol történik? Hogyan tárolhatók el a gazdálkodó számára? Hogyan tudja a megrendelő ellenőrizni ezek pontosságát?
* A GPS-szel meghatározott EOV koordinátákat hogyan lehet majd beépíteni a később, elektronikusan benyújtandó AKG területazonosítási kérelembe?
A GPS területmérés és az adatfeldolgozás eszközei és szoftverei
* Mit kell tudnia a megfelelő GPS készüléknek? A megrendelő hogyan tud erről meggyőződni az ajánlatot tevő földmérőnél?
* Milyen készüléket érdemes megvennie annak a gazdálkodónak, aki maga akarja azt használni? Mi a fejlődés várható iránya, milyen változások várhatók ezen a területen?
* Milyen szoftvereket használ a terepi térinformatika, melyik mire szolgál? A jó szoftvereknek mik az ismérvei?
Az előadás megtekinthető:
„A földterületek GPS területméréssel történő beazonosításának tudnivalói - különös tekintettel az új AKG előírásokra"
Ha a záróképernyő után maradt kérdés, várom kommentben!
Címkék: gps területmérés területmérés digitális térképek mobil térképezés agrár gps digiterra explorer eov akg akg területazonosítás
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.